close
متخصص ارتودنسی
داستان «نه!» - قسمت 53

تبلیغات

ما را دنبال کنید

جستجوگر

آمارگیر

 • :: آمار مطالب
 • کل مطالب : 397
 • کل نظرات : 67
 • :: آمار کاربران
 • افراد آنلاين : 1
 • تعداد اعضا : 25
 • :: آمار بازديد
 • بازديد امروز : 121
 • بازديد ديروز : 418
 • بازديد کننده امروز : 32
 • بازديد کننده ديروز : 97
 • گوگل امروز : 28
 • گوگل ديروز: 111
 • بازديد هفته : 1,071
 • بازديد ماه : 10,432
 • بازديد سال : 68,127
 • بازديد کلي : 363,884
 • :: اطلاعات شما
 • آي پي : 54.156.37.174
 • مرورگر :
 • سيستم عامل :

کم کم داشتم میشدم همون سمن سابق! با یه کم ته ایمان و خورده اعتقاد و یه ذره هم بگی نگی مسلمون تر!

ولی موندن در اون حالت، ینی حالتی که بخوای اسلام و معنویتت را حفظ کنی، کار راحتی نبود و خطرناک هم به نظر میرسید. به خاطر همین، از یه طرف باید تعامل و ارتباطمو با ماهدخت حفظ میکردم ... از یه طرفی هم باید کاری میکردم که خیلی به کارام سرک نکشه ... چون همینطور که در قسمت قبل گفتم، چیزی به ذهنم رسید که باید انجامش میدادم و باید حواسم جمع میکردم که وقتمو از دست ندم تا حس و حالم خوبه و دوباره درگیر نفس و رنگ و لعاب اروپا و اسرائیل نشدم، باید یه کاری میکردم.

از اون روزای سگی، چیزایی یادم بود که باید ردگیری میشد. چیزایی مثل «چند تا تار مو» و «صفحه 66 کتاب تاریخ طب در ایران» و...

یه روز که در دفتر پژوهشکده نشسته بودم و سرگرم کارم بودم، تند تند هر چی اطلاعات لاتین و غیر لاتین بود درباره این کتاب گرفتم و ذخیره کردم. خیلی زیاد نبود اما خوب بود. همشو جمع و جور کردم و مشترکات و تکراری ها را حذف کردم و با کمال تعجب دیدم که از بین تمام حرفهایی که درباره کتاب نوشته شده توسط «دکتر سیریل الگود» یهودی وجود داره و بقیه دارن از اون دو تا منبع مادر استفاده میکنند، سه تا کتاب بیشتر نیست!!

دوتاش کامل تونستم پیدا کنم... مطالب عالی داشت... هم شرح کتاب سیریل الگود محسوب میشد و بعضی جاهاش نقدش کرده بودند و بقیش هم تکمله و اضافاتی بود که خیلی به درد کسانی میخورد که این کاره باشن و دوس داشته باشن که اطلاعات بیشتری مطالعه کنند.

صفحه 66 کتاب سیریل الگود را کامل چک کردم. ینی همون صفحه ای که یه تیکه ازش توسط ماهر به من داده شده بود. یه تیکه کوچیک از اون صفحه، فصلی درباره تحقیقات خاصی بود که یه گوشش نظرمو حسابی جلب کرد! چون اون تیکه صحبت هایی پیرامون «کروموزوم» و «ژن» بود که توسط دانشمندان مسلمان، برای اولین بار در طول چندین قرن صورت گرفته بود.

خب! این خیلی مسئله جالب و جذابی بود که بدونیم دانشمندان مسلمان، از اولین پیشگامان عرصه مطالعات ژنتیک بودند. جوری که تحقیقات خودشون را در طول قرون متمادی انجام داده بودند و نذاشته بودن که این تحقیقات زمین بمونه.

اما من چیز دیگه ای از اون فصل و صفحات نتونستم بفهمم. خیلی هم زیر و بالا کردم اما نشد که نشد! ینی اگر کسی دیگه هم بود، نمیتونست چیز زیادتری از فهم من دریافت کنه.

اون دو تا شرح و تعلیقیه هم چیز دندون گیری در اون زمینه نگفته بودند و به ذکر شواهد و این جور چیزا اکتفا کرده بودن و رد شده بودند!

خب شما جای من! وقتی اینجوری به بن بست برسین، خداییش شاخکاتون به طرف اون کتاب سومیه تحریک و حساس نمیشه؟! دوس ندارین برین هرجور شده پیداش کنین؟!

منم مثل شما! شاید دو روز درگیرش بودم ... اما بازم حواسم بود که جلب توجه نکنه تا بتونم راحتتر به تحقیقاتم ادامه بدم. حتی کارای شخصیم را خیلی آنتایم انجام میدادم که نیاز نباشه ماهدخت برام دل بسوزونه و کارام را انجام بده! میخواستم کاملا سکرت و چراغ خاموش پیش برم!

پس از مشورت های بسیار با اساتید و مخصوصا مخصوصا با اون دو تا آمریکاییه، فهمیدم که معمولا هر کسی کتاب یا جزوه خاص و اثرگذاری را گم میکنه، حالا میخواد اروپا باشه یا هر جای دیگه، یه سر حتما به کتابخونه ملی اسرائیل میزنه!

ببینید! ینی یه چیزی میگم ... یه چیزی هم میشنویدا... به چیزایی رسیدم که حتی عمرا نمیتونستم بفهمم و چندان کسی هم اطلاع نداشت!

️ بذارین اول یه کم اطلاعات کلی و عمومی دربارش بدم:

کتابخانه ملی اسرائیل (به عبری: הספרייה הלאומית) نام کتابخانه ملی در کشور اسرائیل است. این کتابخانه با ۵ میلیون نسخه دارایی، مالک بزرگ‌ترین کتابخانه جهان به زبان عبری و در مورد دین و موضوعات مربوط به یهودیت است.

این کتابخانه در سال ۱۸۹۲ میلادی، توسط بنیاد خیریه یهودی، به نام فرزندان پیمان (בני ברית) در شهر اورشلیم بناشد. کتابخانه ملی اسرائیل، یکی از ۲۶ موسسه از ۱۹ کشور جهان بود که در راه‌اندازی «کتابخانه دیجیتال جهان» مشارکت داشت.

️ حالا اولین چیزی که بهش برخود کردم و نمیدونستم از فشار تعجب و تحیر چی بگم این بود که:

کتابخانه ملی اسرائیل مالک دو گنجینه مهم از نسخ خطی عبری به نام‌های «جنیزه قاهره» و جنیزه افغان است. این اسناد مربوط به تاریخ و پیشینه یهودیان می‌باشند که در اصطلاح به آن «جنیزه» می‌گویند. که از بین تمام آثار موجود، جنیزه افغان از همه معتبرتر و قطورتر می باشد! جنیزه افغان؟! آره... جنیزه افغان! تعریفش میشه: «اسناد پیشینه هزارساله یهودیان در افغانستان امروز» ! اونا در افغانستان چیکار میکردن که الان وقتی به گنده ترین کتابخونه یهود در کل جهان (با کل آثار یهودی و غیر یهودی) مراجعه میکنی، میبینی که جنیزه افغان اینقدر حرف واسه گفتن داشته و داره که تاریخ هزار ساله قوم یهود، بسته به اونجاست و نمیشه نادیدش گرفت اما کسی چیزی نمیگه و اصلا کسی خبر نداره!!


شاید حدودا چهار پنج روز... هر روز هم شیش هفت ساعت دربارش تحقیق میکردم و بیش از دو سه هزار صفحه را با دقت مطالعه کردم. دیدم که از سال ۱۹۵۲ م. یهودیان از خدمت در ارتش افغانستان معاف شدند و مجبور بودند به جای آن مالیات معینی را پرداخت نمایند. در ۱۹۹۰ م. تنها ۱۵ تا ۲۰ خانواده یهودی در کابل باقی‌ماندند که آنان نیز در جریان جنگ‌های داخلی افغانستان آن جا را به قصد ایران، ترکمنستان، ازبکستان و هند ترک کردند. تا سال ۲۰۰۱ م. چندین یهودی در کابل شناخته شدند. اسحاق لوی ۸۰ ساله سرایدار کنیسه کابل در ژانویه ۲۰۰۵ درگذشت و برای خاکسپاری به کوه زیتون در اورشلیم برده شد.

در حال حاضر زبولون سیمینتوف یکی از یهودیان بازمانده در افغانستان است. با این حال بسیاری از یهودیان در افغانستان بخاطر مسائل سیاسی و امنیتی خود تغییر دین داده اند و بصورت ناشناس در افغانستان به زندگی خود ادامه میدهند.

🏾 اینا را گفتم تا اینو بگم که: یکی از گروه های بسیار پر نفوذ یهودی در افغانستان، یهودیان سامری اند که در شهر هایی همچون کابل و هرات در حال زندگی هستند ولی هویت واقعی خود را بروز نمی دهند. مهم ترین خصیصه آنها این است که بزرگانشان جزو بزرگان «رشته پزشکی» و «مطالعات ژنتیک» هستند!!

میگیرین چی شد؟! : پزشکی! ژنتیک!

حالا خوب دقت کنین: اون کتاب سومیه که در به در دنبالش بودم، توسط یکی از همین یهودیان سامری افغانستان نوشته شده که فقط یک نسخه ازش بیشتر باقی نمونده! و اون نسخه هم در جایی نیست مگر در «کتابخانه ملی اسرائیل» !

ینی دقیقا همون جایی که نشسته بودم...

ادامه دارد...

دلنوشته های یک طلبه
@hadadpour

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

نظرات ارسال شده

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید: