close
متخصص ارتودنسی
داستان «نه!» - قسمت 85و86و87

تبلیغات

ما را دنبال کنید

جستجوگر

آمارگیر

 • :: آمار مطالب
 • کل مطالب : 396
 • کل نظرات : 67
 • :: آمار کاربران
 • افراد آنلاين : 1
 • تعداد اعضا : 25
 • :: آمار بازديد
 • بازديد امروز : 247
 • بازديد ديروز : 152
 • بازديد کننده امروز : 70
 • بازديد کننده ديروز : 64
 • گوگل امروز : 77
 • گوگل ديروز: 50
 • بازديد هفته : 2,278
 • بازديد ماه : 6,761
 • بازديد سال : 52,598
 • بازديد کلي : 348,355
 • :: اطلاعات شما
 • آي پي : 54.166.146.211
 • مرورگر :
 • سيستم عامل :

 

🌴 #نه 85 🌴

 

اخلاق ماهدخت زمین تا آسمون عوض شده بود. خیلی خودمونی و عالی برخورد میکرد. مخصوصا اینکه با مادرم خیلی دوست شده بود و گاهی تا ساعت ها با مادرم حرف میزد.

 

حتی یادمه یه روز دیگه وقتی مادرم داشت سبزی پاک میکرد، نشستن و از ماجرای آشنایی بابا و مامانم پرسید. مامانم که انگار تازه این چیزا ازش پرسیده بودند و تازه یادش اومده بود، شروع کرد و با آب و تاب از خودش و بابام گفت!

 

ماهدخت یک هنز داشت که به نظرم منحصر به فرد بود: اون بلد بود با آدمایی که غم های بزرگی را تو دلشون دارن و معمولا نمیخندند، ارتباط بگیره و باهاشون دوست بشه! مثل اون موقع که تازه وارد اون زندان آزمایشگاهی شده بودم و کوه درد و بدبختی و تنهایی بودم! و حالا هم مامانم که در حال تحمل غم از دست دادن عماد و ابوحامد و اسارت سلمان بود!

 

تا اینکه چهار پنج روز گذشت...

 

یه روز ماهدخت در حال تهیه لیستی بود! ازش پرسیدم: «اینا چیه؟ چیکار داری میکنی؟»

گفت: «دیگه بسه هر چی خوردم و خوابیدم و خوش گذروندم! باید برم واسه تهیه گزارش و مصاحبه! وگرنه از نون خوردن و اعتبار میفتم.»

 

گفتم: «خوبه ... راستی من چی؟ باید از کجا شروع کنم؟»

 

گفت: «تازه من میخواستم تو منو راهنمایی کنی! مثلا تو از من به اینجا آشناتری!»

 

گفتم: «مگه به آشنایی هست! حالا نمیخوام بحث کنم ... لطفا راهنماییم کن! قراره یه جلسه کاری با سفارت ترکیه در کابل داشته باشم! بنظرت چی بگم؟»

 

گفت: «اینطور جلسات، معمولا جلسات آشنایی و تبادل آراء هست! خیلی شیک و حتی داخل سفارت بدون حجاب باش! آرایش فقط یه رژ لب معمولی بزن و بیشتر روی موهات کار کن! مثل ایرانیا خودتو بزک دوزک نکن! چون اگه بزک دوزک کنی، دیگه بهت گوش نمیدن و بیشتر بهت نگات میکنن! تو بیشتر نیاز داری که بهت گوش بدن نه اینکه به پستی و بلندی بدنت چشم بدوزن!»

 

گفتم: «درباره تبادل و آشنایی بگو برام! ینی چیکار کنم دقیقا؟»

 

گفت: «تو خیلی صادقانه و طبیعی هر تخصص و مطالعه ای داری بهشون بگو! اما یه چیزی یادت باشه! تا چیزی ازت نپرسیدن، الکی افشای شخصیت نکن! مثل ایرانیا نباش که تا بهت گفتن (دیگه چه خبر؟) شروع کنی و نشه کنترلت کرد!»

 

خندم گرفته بود ... گفتم: «باشه ... راستی تو چیکار میکنی؟»

 

گفت: «بذار اول حرفم تموم بشه: ازشون قرار ملاقات با سفیر را بگیر و همون روز این دیدار را رسانه ای کن! بعدا بهت میگم چرا و چه به دردت میخوره؟»

 

میدونستم که رسانه های جمعی توسط لابی های پاکستانی اداره میشه! به خاطر همین دست و پنجه نرم کردن با اونا مشکل بود!

 

پرسیدم: «چطوری باهاشون لابی کنم؟! یه کم مشکل نیست!»

 

گفت: «تو که تنها نیستی! یه سیستم قدرتمند پشتت هست که اونا کارشون را بلدند و میدونن کم کم وقتشه که تو را رسانه ای کنن! تو فقط دیدارهای خوبی داشته باش!»

 

یه کم به فکر رفته بودم ... گفتم: «وقتی اینجوری میگی (دیدار خوب) نمیدونم دقیقا منظورت چیه؟»

 

گفت: «خودتت کشفش کن! قلق خودتو پیدا کن! قلق بقیه پیدا کن! اینا با تجربه و دنیا دیده شدن گیرت میاد. فقط لطفا از جنسیتت خرج نکن! نذار بشی رفیق خلوتشون! اونا خوب بلدند چطوری دخترا و زن ها را بازی بدهند! تو هم بلد باش! راهش اینه که همه روابط و قرار ملاقات ها و مسائل را خیلی رسمی پیگیری کن! ینی همه چیز باید علنی باشه. تو آدم بازی در خلوت نیستی!»

 

ادامه دارد...

 

دلنوشته های یک طلبه

@Mohamadrezahadadpour

 

 

 

🌴 #نه 86 🌴

 

رفتم سراغ سفارت ترکیه در کابل!

 

دیدارهای خوبی داشتیم. با کاردان امور زنان حدود چهار ساعت صحبت کردیم. میگفت: «ما خیلی وقت منتظر شما بودیم. نمیدونم دوره شما چقدر طول کشید اما ما لااقل دو هفته پیش منتظرتون بودیم!»

 

بعد از یک ساعت آشنایی و ارائه رزومه از طرف من و مدارک تحصیلم، چایی خوردیم و میوه و .... بعدش هم دوباره صحبت ها را شروع کردیم!

 

گفت: «شما خیلی از بقیه کسانی که میشناسم تفاوت و برتری دارید. موقعیت مذهبی و اجتماعی پدرتون هم میتونه به شما خیلی کمک کنه که بتونین زن های ملت خودتون را ارتقا بدید و در اونا انگیزه های بهتری ایجاد کنین!»

 

گفتم: «بله ... منم آرزوم همینه ... اما روی کمک پدرم اصلا نمیتونم حساب کنم!»

 

گفت: «اشکال نداره ... بالاخره آخوندهای سنتی که هنوز متاثر از حوزه های قم نیستند، همین که در برابر فعالیت های اجتماعی و فکری و تحول خواهانه فرزندانشون مخالفت نکن ... همین که فقط سکوت کنن ... خودش بیشترین و بالاترین کمک هست! بزرگترین کمک پدرت به تو، سکوتش هست!»

 

گفتم: «بابام خیلی واسم دغدغه نیست ... زن در خونه ما خیلی قرب و عزت داره! ما معمولا در کارای همدیگه دخالتی نداریم ... اما اگه قرار باشه وارد عرصه های اجتماعی با تفاوت های خاص خودم بشم، اون وقت نمیدونم چه اتفاقی بیفته! بگذریم ... بنظرتون از کجا باید شروع کنم؟»

 

گفت: «ما در حال تاسیس یک دانشگاه در کابل هستیم. این دانشگاه که مستقیما از وزارت علوم ترکیه تامین و هدایت میشه، مخصوص زنان هست و از ابتکارات رولا غنی که از بانوان تراز اول کشور خودتون هست فعالت خودش را دنبال میکنه.»

 

خیلی خوشحال شدم که بازم وارد فضاهای علمی میشم ... گفتم: «خیلی عالیه! میشه بگید چه رشته هایی را دنبال میکنه؟»

 

گفت: «وقتی مکانش در تپه مرجان باشه و شما و بانو عارفه پیکار و سه چهار نفر از دیگر زنان موثر و روشنفکر اینجا به تدریس و تربیت دانشجوش مشغول باشید، قطعا در دو رشته بیشترین فعالیتش را دنبال خواهد کرد: اولیش در رشته مطالعات بانوان با استفاده از متون اسناد بین المللی مثل سلسله اسناد 20 (منظورش 2020 و 2030 و 2040 و...) و دومیش هم مطالعات ژنتیکی بانوان با رویکرد متون معرفی شده از بانک ژنتیک جهانی!»

 

خوب بود! هر دو رشته را کار کرده بودم و میدونستم که اگه تیم را قوی بچینیم، میتونیم از پسش بربیاییم!

 

با این جملات، دیدار اونروزمون تموم شد: «خیلی دقت کنید! فعلا وارد هیچ عرصه سیاسی نشید! شما حداقل تا دو سال، به شان استادی و علمی گذشتتون برگردید. بعدش برای فعالیت های اجتماعیتون فرصت بسیار است و برنامه خاص خودشو میخواد! جسارت هنوز مجردید؟»

 

گفتم: «بله!»

 

گفت: «امیدوارم به این نتیجه رسیده باشید که ازدواج خیلی دست و پا گیر هست و ....... دیگه لازم به توضیحش که نیست؟»

 

گفتم: «نه! مچکرم! میدونم!»

 

❌❌❌❌❌❌❌

⛔️⛔️⛔️⛔️⛔️⛔️⛔️

 

بچه ها تونستن از طریق یه نرم افزار خاص، به دفترچه یادداشت ماهدخت پی ببرند و هکش کنند. اون دفترچه فقط دو تا سوال را در حال تحلیل و بررسی بود:

 

اولیش اینکه : کجاست؟

 

دومیش اینکه : به چی حساسه؟

 

در ارتباطی که اون شب از ماهدخت رمزگشایی کردیم به این مطلب رسیدیم: «اینجا خبری نیست و ظاهرا با اینا در ارتباط نیست ... میخوام برم پیداش کنم ...»

 

ادامه دارد...

 

دلنوشته های یک طلبه

@Mohamadrezahadadpour

 

 

 

🌴 #نه 87 🌴

 

من حسابی سرگرم راه اندازی دانشگاهی بودم و یه پام دانشگاه بود و یه پام به نهاد های مختلف! اعم از سفارت ترکیه و وزارت علوم و فرمانداری و دفتر ریاست جمهوری و ...

 

تا اینکه کارای تاسیس دانشگاه در نهاد ریاست جمهوری گره خورد و لازم بود که از شخص وزیر علوم اجازه نهایی را بگیریم. هر کاری میکردیم نمیشد و حتی به جایی رسید که وزیر علوم ما را به دیدار نپذیرفت!

 

خب این مسئله کمی نبود. از یه طرف میدیدم که تعدادی از وزرا که درس خوانده ترکیه بودند با تاسیس این دانشگاه موافق بودند و حتی سخنگوی دولت هم تا حدودی اعلام نیمه رسمی کرده بود! اما کار یهو گره بدی خورد!

 

حالا اینا را که در طول پنج شش خط گفتم، مال حدود دو هفته است. در طول اون دو هفته که از خواب و خوراک افتاده بودیم و از یه طرف دیگه هم باید برای سال جدید تحصیلی کارهای مربوط به تجهیز و جذب اولیه انجام میدادیم.

 

بعد از اون دو هفته، یه روز ماهدخت از خواب بیدارم کرد و گفت که گوشیت دو سه بار زنگ خورده و فکر کنم از جای مهمی باشه و کار مهمی دارند!

 

فورا چشمامو مالوندم و یه کم صدامو صاف کردم و گفتم: «الو!»

 

گفت: «سلام! روز بخیر!»

 

فهمیدم که از سفارت ترکیه است. فورا خودمو یه کم جمع و جور تر کردم و گفتم: «سلام. روز شما هم بخیر! بفرمایید!»

 

گفت: «لازمه که با جناب سفیر دیداری داشته باشید!»

 

گفتم: «فرصتشون را اعلام کنید تا خودمو برسونم!»

 

ساعت 11 قرار گذاشتیم و رفتم جلسه!

 

برای بار دوم بود که سفیر را میدیدم. خیلی آدم جنتلمن و امروزی به نظر میومد. نشستیم و گفتگوی ما شروع شد. چون گفتگوی کوتاه اما خیلی مهم بود، تقریبا همش را تقدیم میکنم:

 

من: «خوشحالم که شما را میبینم. باعث افتخار بنده است.»

 

سفیر: «مرسوم نیست که سفیر و مقامات سیاسی در مناسبات علمی و تاسیس مراکز غیر سیاسی قدم بردارند و ورود کنند! اما با توجه به اهمیت این مسئله، وزیر علوم از بنده خواستند که ورود کنم و حل و فصلش کنیم.»

 

با تعجب گفتم: «وزیر علوم از شما خواستند؟! ما تمام مشکلاتمون از ایشون هست و اونجا کار گره خورده! لابد از شما خواستند که ما را منصرف کنین! همینطوره؟»

 

لبخندی زد و گفت: «نه ... اینطور نیست! اگر اینقدر عزم کابل مبنی بر تاسیس دانشگاه ما در اینجا سرد و کم بود که بخواد با عدم پذیرش یک وزیر و یا یک وکیل اینجا همه چیز برفنا بره، ما خودمون را سنگ روی یخ نمیکردیم!»

 

با تعجب بیشتر گفتم: «حق با شماست! خب الان پس مشکل کجاست؟ من اصلا متوجه پیچیدگی های عالم سیاست نمیشم!»

 

دوباره لبخند زد و گفت: «همه جا کاسه از آش داغ تر وجود داره! آدمایی که میشینن دور کاسه و میشن همه رنگ و لعاب و مزه اون کاغذ پر از حبوبات و آب و نمک و بقیه ادویه جات!»

 

من فقط سکوت کرده بودم ببینم چی میشه آخرش!

 

ادامه داد: «دو سه روز دیگه صبر کنین! نهایتا سه روز دیگه! بعد خودشون با شما تماس خواهند گرفت! فقط لطفا در طول این دو سه روز، سر ساعات مشخصی به اونجا رفت و آمد کنید تا فکر نکنن بیخیال شدید! اینو به بقیه دوستانتون هم بگید تا رعایت کنند! بقیش درس میشه!»

 

منِ از همه بی خبر! فقط گفتم چشم و مثل بچه آدم خدافظی کردم و رفتم!

 

ادامه دارد...

 

 

دلنوشته های یک طلبه

@Mohamadrezahadadpour

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

نظرات ارسال شده

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید: