close
متخصص ارتودنسی
داستان «نه!» - قسمت 88و89و90

تبلیغات

ما را دنبال کنید

جستجوگر

آمارگیر

 • :: آمار مطالب
 • کل مطالب : 396
 • کل نظرات : 67
 • :: آمار کاربران
 • افراد آنلاين : 1
 • تعداد اعضا : 25
 • :: آمار بازديد
 • بازديد امروز : 248
 • بازديد ديروز : 152
 • بازديد کننده امروز : 70
 • بازديد کننده ديروز : 64
 • گوگل امروز : 77
 • گوگل ديروز: 50
 • بازديد هفته : 2,279
 • بازديد ماه : 6,762
 • بازديد سال : 52,599
 • بازديد کلي : 348,356
 • :: اطلاعات شما
 • آي پي : 54.166.146.211
 • مرورگر :
 • سيستم عامل :

 

🌴 #نه 88 🌴

 

من و بقیه همکارام وظیفمون این بود که هر روز بریم و پیگیر مجوز نهایی بشیم و تقاضای ملاقات با وزیر و اصرار مبنی بر تایید کمسیون های مختلف و این حرفها !

 

تا اینکه در یکی از کمسیون ها بحث از تایید متون آموزشی شد. گفتند: «باید مورد تایید هیئت کارشناسی ناظر بر متون قرار بگیره و هنوز جواب استعلاماتش نیومده!»

 

گفتیم: «ما که خیلی وقته متون را با فایل های آموزشیش ارسال کردیم و اصلا روندش این نیست و دانشگاه با مدرک و ژورنال بین المللی بر طبق ضوابط بین المللیش باید پیش بره و چندان ربطی به ساز و کار داخلی کشورها نداره!»

 

گفتند: «اینجا یک کشور اسلامی هست و ساز و کار خودش را داره و لازم نیست هر چه غرب و ترکیه گفت تدریس بشه!»

گفتم: «اولا داری به یه بچه آخوند درس غرب ستیزی میدی؟ ما خودمون از راه غرب ستیزی روزگار میگذروندیم و حتی نون میخوردیم!»

 

بانو پیکار گفت: «سمن بذار دنبالشو من بگم: ثانیا همچین میگه سرزمین و حکومت اسلامی که هر کس ندونه فکر میکنه چه خبره؟ خوبه حالا خودمم جزوی از بدنه همین حکومتم و میدونم چه خبره ها ! ببینید! بذارید راحتتون کنم! حکومت اسلامی اینجا که شما از روی دفتر رژیم اسلامی ایران مشق و کپی پیستش کردین، حتی اطلاع نداره که خود ایرانم داره یه جاهایی با معیارهای جامعه جهانی راه میاد و مدام بیل مقاومتشو توی حلق این و اون نمیکنه!»

رییس کمسیون یه کم عصبانی شد و گفت: «مراقب حرف زدنتون باشید خانم! منظورتون چیه؟»

 

پیکار ادامه داد: «مورد که فراوونه! منظور منم که واضحه! اما بذار همینی که در پرونده نوشتین را عرض کنم! شما به یکی از بندهاش اشاره کردین که متون آموزشی جنسی و ارتقاء دانش جنسی باید طبق اسناد داخلی و بالادستی خودمون باشه! خب ایران هم دقیقا وقتی دولتش به سند 2030 رسید و داشت امضا میکرد، یهو یه عده مثل شما ریختن وسط و همین حرفها را زدند! یه شانتاژ خبری شش ماهه رخ داد و آخرش هم شد همینی که الان در اکثر مراکز آموزشیشون داره به عناوین مختلف دیگه، گفتمان سازی میشه و حتی دوره های ضمن خدمتش هم راه افتاده! 

 

حالا دو حالت داره: یا باید بگیم مخالفین این طرح دیگه پیگیری نکردند و دستگاه اجراییشون هم دید سر و صداها خوابیده، اونم با خیالت راحت و چراغ خاموش ادامه داد! یا نه! باید بگیم کلا همه کوتاه اومدند و دیدند مخالفت با اسناد بین المللی فایده ای نداره و ملت میخواد و خلاصه کنترلش و اینکه جلوی چشم خودش اجرا بشه را بر نارضایتی عمومی ترجیح داد!

 

حالا هرکدومش که بگیریم، بالاخره نتیجه شد همینی که الان دارین میبینین! اسطوره و اُلگوتون در امر مقدس حکومت داری و اجرایی هم کوتاه اومد و دولتش داره با خیال راحت حتی همایش و اتاق فکرش هم تشکیل میده!»

 

رییس کمسیون چیزی نداشت که بگه! فقط سرشو انداخته بود پایین و مثلا با کاغذاش ور میرفت! سکوت خاصی هم بر جلسه حکمفرما بود!

 

تا اینکه یهو در باز شد و رییس دفترش کاغذی را براش آورد و در گوشش هم یه پچ پچ کرد و رفت!

 

رییس کمسیون حسابی تا کاغذ را دید به هم ریخت و از سر جاش بلند شد و جلسه را در کمال تعجب رها کرد و دبنال سرش هم سه چهار نفر دیگه با حالت ناراحتی از اطاق خارج شدند!!

 

جلسه به هم ریخت!

 

من و بقیه دوستام هاج و واج به این طرف و اون طرف نگاه میکردیم!

 

نمیدونستیم چه خبره؟

 

تا اینکه شنیدیم معاون وزیر علوم که تمام پاراف های «عدم رسیدگی» و «فاقد اعتبار» و «عدم تایید» را پایین نامه ها و پرونده آموزشی و متون ما داده بود و اساسا با تشکیل اون دانشگاه مخالف بود بر اثر سانحه تصادف از دنیا رفت و رانندش هم متواری شد!!

 

ادامه دارد...

 

دلنوشته های یک طلبه

@Mohamadrezahadadpour

 

 

 

🌴 #نه 89 🌴

 

از اون روز به بعد، ینی از بعد از مرگ اون معاون وزیر، کارها روی ریل مناسب خودش قرار گرفت و با مشکل جدی روبرو نشدیم. علتش را ما بعدها فهمیدیم. وقتی اولین جلسه را با جانشین جدید گرفتیم و قرار شد دیگه به جمع بندی برسیم، فهمیدیدم که جانشینش یکی از اشخاص چپ گرا و توصیه شده ی سفارت ترکیه شده!

 

کار ما را همین چپی ها خیلی راحت تر پیش میبردند تا کسانی مثل اون جانشین وزیر قبلی! به خاطر همین، فصل جدید تاسیس دانشگاه و دانشکده و سرازیر شدن متون آموزشی با استانداردهای جهانی، و نه اصلاح شده توسط قوانین خودمون به افغانستان شروع شد.

 

خیلی حیفم میاد که مجبورم بسیاری از مسائل را که در جریان شناسی مابعد الطالبان، مخصوصا با روی کار آمدن وزرای سفارشی سفارات مختلف در افغانستان صحبت کنم اما میترسم از موضوع اصلی داستان فاصله بگیریم.

 

خب ... این از تایید نهایی تاسیس دانشگاه ... مشکل متون هم که حل شد الحمدلله! چون بدون هیچ مشکل خاصی، هم تونستیم متون آبدیت شده موسسه مطالعاتی که خودمون در اونجا درس خونده بودیم را با آرم و مهر انگلستان و ترکیه وارد کنیم و هم تونستیم واحدهای درسی بر اساس موضوع و حساسیت و حجم مورد نیازش تعیین کنیم. 

 

فقط ما مونده بودیم و جذب دانشجوی مونث!

 

خب شاید این اولین رویارویی بود که من و بقیه تحصیل کرده هایی که دور هم جمع شده بودیم، با ملت خودمون ... ینی با کف جامعمون ... با موضوع تحصیل زنان در رشته های خاص و نوظهور، قرار بود پیش بیاد!

 

جامعه افغانستان نمیتونست به این راحتی بپذیره که زن ها و دخترها اولا به تحصیل در این سطوح رو بیارن! ثانیا این رشته های خاص که خودش حکایت خودشو داشت!

 

نمیدونستیم برای جذب چطوری و از کجا باید شروع کنیم؟!

 

کلید معمای بسیاری از مشکلات این تیپی برای ما، ماهدخت بود. قرار شد ماهدخت برامون از موسسه مطالعات زنان استعلام کنه و نتیجش را بهمون بگه! چون سفارت ترکیه در این زمینه ماموریتی نداشت و با وجود اینکه دانشگاه تازه تاسیس، مال خودشون بود، اما بدون اجازه اسرائیل در این زمینه ها آب هم نمیخوردند.

 

@Mohamadrezahadadpour

 

ماهدخت همون روز بهمون اطلاع داد که ظرف 48 ساعت آینده شخصی متخصص جهت ارائه راهکار و روش های جذب و تبلیغ جهت جذب دانشجو به افغانستان خواهد اومد و دوره ای در 72 ساعت برای ما خواهد گذاشت!

 

ینی به همین سرعت ... شاید حتی تندتر از سرعت نور، شخصی از انگلستان برای آموزش ما اومد. زنی با حدود 70 سال سن ... بسیار جدی ... مشکی پوش ... دارای سه تا مدرک دکترا اومد و دوره را شروع کرد. نکتش اینجاست که ما هنوز هم که هنوزه، اسم و رسمش را نمیدونیم!

 

خب! اون خانومه دست پر اومد اما برخلاف تصور ما از اصولی پرده برداشت که تمام ذهنیت ما درباره جذب و این حرفها به هم ریخت! ما فکر میکردیم لابد از طریق جراید کثیر الانتشار و تلوزیون و این حرفها میتونیم همه زن ها را دعوت و تشویق کنیم و ....

 

اما اون خانومه گفت:

 

«قرار نیست اینجا سالی هزار نفر بگیرید و سالی هزار نفر هم فارغ التحصیل کنید! مگه ما داریم دانشگاه میزنیم برای کلاس و پرستیژ و مدرک دادن دست مردم؟! این فکر ها را از ذهنتون دور کنید!

 

شما ده نفر هستید! طبق بررسی به عمل آمده از پرونده شما ده نفر، هفت نفر از شماها توانایی جذب و معرفی و ارتباط عمومی بالایی دارید.

 

هر کدام از شما هفت نفر، شش ماه فرصت دارید که بر اساس فورمتی که در اختیارتون قرار میدیم، ده نفر را برای جذب و تحصیل کشف و معرفی کنید. ینی به عبارتی؛ سالی هفتاد نفر بیشتر قرار نیست در این دانشگاه و دوره های تحصیلی اون شرکت کنند!»

 

کرک و پر هممون ریخت! فقط سالی 70 نفر! اینم از طریق جذب و شناسایی دونه به دونه!

 

ادامه داد و گفت:

 

«هر کدومتون در زمینه خاصی از افراد اجتماعتون قراره نخبگانی را جذب و برای آموزش دعوت کنین:

 

شخص اول: مامور جذب بانوان از منطقه شمال افغانستان

 

شخص دوم: مامور جذب بانوان از منطقه جنوب افغانستان

 

شخص سوم: مامور جذب بانوان از منطقه شرق افغانستان

 

شخص چهارم: مامور جذب بانوان از منطقه غرب افغانستان

 

پیکار: مامور جذب بانوان از خانواده های رجال سیاسی افغانستان

 

سمن: مامور جذب بانوان از خانواده های رجال روحانی و شخصیت های دینی افغانستان

 

ماهدخت: مامور جذب بانوان از خانواده های نظامی افغانستان!»

 

در حالی که همه مونده بودن چی بگن؟ مونده بودن چیکار کنن و باید یه خاکی تو سرشون میریختن بالاخره!

اما ماهدخت داشت تند تند یه لیست تهیه میکرد!

 

من که نمیدونستم چیکار داره میکنه، فقط دیدم که یهو بلند شد و گفت: «جسارتا استاد مایلم کاغذی را ببینید!»

رفت جلو و نشون استاد داد! ما هم همینجور فقط به اون نگاه میکردیم ... یه چشممون به ماهدخت بود ... یه چشممون هم به استاد!

 

که یهو استاد لب باز کرد و بعد از اینکه چشماش دو سه بار از بالا به پایین و از پایین به بالای لیست را دید زد، گفت: «بسیار خوب! ماموریت شما تموم شد! حله! درسته! همینا خوبن! خوبه که هم اسم و نشون دارن و هم از تیپ کارشون صحبت کردی!»

 

ماهدخت هم مثل فاتحان از نبرد بدون خون و خون ریزی برگشته، برگشت و سر جاش نشست و یه چشمک هم به من زد!

 

دستمو آوردم جلوی دهنم و یه کم به طرف ماهدخت خودمو خم کردم و گفتم: «لعنتی چطوری به همین سرعت لیست تهیه کردی؟! آخه تو اینجا کیا را میشناسی که فورا لیست میدی؟! ملت اینجا وقتی میخوان یه لیست ائتلافی واسه انتخابات بدن، دو سه سال درگیرشن، اونوقت تو در طول دو دقیقه .... ؟ مگه داریم همچین چیزی؟!»

 

ماهدخت هم دستشو آورد جلوی دهنشو و در حالی که چشماش به طرف استاد بود، به طرفم خم شد و با یه لبخند حرص درآر گفت: «من چیکارم؟! جیگر مامانت و خواهرات را عشق است... اگه اونا اینقدر مهربون نبودند که .... !!»

 

ادامه دارد...

 

دلنوشته های یک طلبه

@Mohamadrezahadadpour

 

 

 

🌴 #نه 90 🌴

 

کارای دانشگاه روی ریل افتاده بود و کمتر به مشکل برمیخوردیم. مشکل اصلی ما در اون شرایط، متن و شکل آموزش بود که اون خانومه خیلی مفصل و طبق آخرین استاندارهای جهانی به ما سرفصل داد و کارای اصلی را انجام دادیم. فقط موند متن آموزشی!

 

تا اینکه ...

 

پس از هفته ها انتظار، در حالی که ما داشتیم افراد خاصی که ماموریت داشتیم را پیدا و گزینش میکردیم، متون مورد نظر هم رسید.

 

ما مثل تشنه و گشنه ها فورا رفتیم سراغ متون. بعد از اینکه مطالعش کردیم و کمی دربارش باهم حرف زدیم، با این سرفصل ها روبرو شدیم:

 

1.تاریخ و اصول برابری خواهی

 

2.آشنایی با کمپین ها و مبارزات

 

3.آشنایی با تاریخچه و اصول موج اول و موج دوم و موج سوم برابرخواهان

 

4.روش تحقیق و متدولوژی آمار

 

5.آشنایی با منابع و متون معتبر آفلاین و آنلاین در سه دهه اخیر!

 

6.نقد کتب مقدس اسلام و مسیحیت در زمینه نقش زن و برابر خواهی!

 

7.آشنایی با بزرگان برابرخواه منطقه غرب آسیا.

 

و ...

 

خب اینا خیلی هم دور از ذهن نبود و برای ما جالب توجه بود که با چه کیفیت و کمیتی به زبان مادری خودمون تهیه شده است!

 

اما اون چیزی که دنیا را روی سرم خراب کرد، ادامه متون و سرفصل هایی بود که برامون ارسال کرده بودند:

 

1.کتاب سفید رنگ، با کاغذهای نرم و گلاسه و تمام رنگی با موضوع «آشنایی با مبانی ژنتیکی ملت بزرگ افغانستان»

 

2.کتاب سیاه رنگ، با کاغذهای نرم و گلاسه و تمام رنگی با موضوع «آشنایی با بیماری های چند عاملی و ذخیره ای زنان با رویکرد بررسی ژنتیکی زنان افغانستان»

 

3.کتاب قرمز رنگ، با کاغذهای نرم و گلاسه و تمام رنگی با موضوع «نقش ژنتیک شناسی در چشم انداز نویسی نسل جدید هزاره»

 

و چندتای دیگه!

 

شما فقط یه نگاه اجمالی به موضوعاتش بندازید تا سرتون گیج بره و ندونین الان ما کجای این گلستان راز ایستادیم و چیکار باید بکنیم و چه اقدامی علیه این تحرکات باید انجام بدیم؟!

 

اینا حتی اسامیش هم هول کننده است چه برسه به تصاویرش!

 

یه شب دو سه تا از اون کتابها را بردم خونه و تا صبح با دقت به عکساش نگاه میکردم!

 

عکسها و تصاویر اشخاص که کمی تار شده بود و فضای پیرامونی اون افراد، خیلی خیلی برام آشنا بود. وقتی دقیق تر نگاه میکردم، صدای ضعیف ماهدخت را شنیدم ... نور گوشیم را گرفتم سمت صورتش ... دیدم دراز کشیده و داره با حالت خماری و بین خواب و بیداری بهم نگاه میکنه!

 

گفت: «چیه باز؟ چرا امشب داری جوری به این کتابا نگاخ میکنی که انگار هیچی ازشون سر در نمیاری؟!»

 

گفتم: «ماهدخت خیلی یه جورین!»

 

گفت: «مثلا؟»

 

گفتم: «تصاویرش!»

 

با پوزخند گفت: «آشناست؟!»

 

گفتم: «به نظرم!»

 

یه چیزی گفت که دلم یهو لرزید و بهتره بگم یه حالتی بین ناراحتی و خشم شدید اومد سراغم! گفت: «خب بایدم آشنا باشه! همون لحظه اول که کتابها را دیدم، فهمیدم که زندگینامه خودمون توی اون دخمه است! یادته؟ لیلما و هایده و ....! آخی ... یادشون بخیر!»

 

چشمام گرد شد و نمیتونستم حرف بزنم! تند تند برگ زدم و به همه عکسا نگاه کردم! راست میگفت ... دقیقا عکس بچه هایی بود که میشناختم و مدتی هم باهاشون توی اون خوک دونی زندگی کرده بودم!

 

تازه فهمیدم کتابهایی که دستم بود و قرار بود در ترم های اولیه تدریس کنیم و نظرات تحقیقات ثانویه خودمون و بچه هامون را براشون به اسرائیل و ترکیه بفرستیم، برگرفته از آزمایشات و همون شرایط بدی بود که تجربش کرده بودم!

 

@Mohamadrezahadadpour

 

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

 

✔️ حاصل تمام مطالب و مباحث و یافته های ما در طول این مدت، علی الخصوص مطالب فصل دوم، یه معادله ساده که همیشه برام به صورت کابوس دراومده و نمیدونم چطوری باهاش کنار بیام اینه:

 

هرچی در کشور خودمون به اسم مطالعه و پژوهش، جنایت کردند و میکنند

 

➕ بعلاوه

 

هرچی هم در انستیتوها و آزمایشگاه های زیر زمینی و مخفیشون با جسم و جان و روان ملتمون انجام میدن

 

➕ بعلاوه

 

سرازیر کردن انواع و اقسام داروها و غذاهای خاص و ساخته و پرداخته خودشون با رویکرد کنترل و تغییر بازتاب های ژنتیکی و مولکولی ملتمون

 

✖️ ضربدر

 

سیلاب وحشتناک لوازم آرایشی و بهداشتی با معیارها و تعاریف خاص خودش توسط کمپانی و لابی های یهود

 

➕ بعلاوه

 

تربیت و تعلیم خوشه ای دانش آموختگانی که در این زمینه ها کار کنن و تلاش کنن که در تریبون های رسمی و همایش ها با ایراد سخنان ساختارشکنانه، یا زمینه را برای رسمیت بخشیدن به این اعمال فراهم کنن و یا لااقل سر زبون ها بندازن و حواس زن و دختر مردم را به یه سری چیزای جذاب جلب کنن!

 

✖️ به توان

 

انتخاب دولت ها و وزرای سازشکار و تربیت یافته دانشگاه های اروپایی و آمریکایی و متمایل به آنان

 

➖ منهای

 

غیرت و استقلال و عزت و غرور ملی متولیان امر

 

➖ و باز هم منهای

 

اطلاع درست مردم و جلوگیری از روشنگری در این زمینه ها و متهم شدن آگاهان و سخنرانان و دانشمندان معترض به این رویه به توهم توطئه!

 

👈🏾 مساوی است با = ......................

 

لطفا جای خالی را پر کنید!

 

ادامه دارد...

 

دلنوشته های یک طلبه

@Mohamadrezahadadpour

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

نظرات ارسال شده

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید: